Primary tabs

Career

FEATURE FILMS
2014–present
Executive Producer Jurassic World
2014
Executive Producer Transformers: Age of Extinction
2014
Producer The Hundred-Foot Journey 
2012
Executive Producer Men in Black 3
2012
Director and Producer Lincoln
2011
Executive Producer  Cowboys & Aliens 
2011
Executive Producer  Transformers: Dark of the Moon
2011
Executive Producer  Real Steel 
2011
Producer  Super 8
2011
Producer, Director and Virtual Camera Operator The Adventures of Tintin
2011
 Producer and Director War Horse 
2011
Executive Producer  Transformers: The Ride - 3D
2010
 Executive Producer  Hereafter
2010
Executive Producer  True Grit
2009
Executive Producer  The Lovely Bones
2009
Executive Producer  Transformers: Revenge of the Fallen 
2008
 Executive Producer  Eagle Eye
2008
Director Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 
2007
Executive Producer  Transformers
2006
Executive Producer  Monster House
2006
Producer  Flags of Our Fathers
2006
Producer  Letters from Iwo Jima 
2005
Assistant Director: Action Scenes  Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 
2005
Director War of the Worlds 
2005
 Director and Producer  Munich
2005
Producer  Memoirs of a Geisha 
2005
 Executive Producer The Legend of Zorro
2004
 Director and Producer  The Terminal
2002
 Director and Producer Catch Me If You Can
2002
Director Minority Report
2001
Executive Producer - uncredited  Shrek 
2001
Executive Producer  Jurassic Park III 
2001
Producer, Screenplay and Director  A.I. Artificial Intelligence 
2000
Creative Consultant  Men in Black Alien Attack 
1999
Executive Producer (uncredited) and Second Unit Director (uncredited) The Haunting 
1998
Executive Producer  Deep Impact 
1998
Producer and Director Saving Private Ryan
1998
Executive Producer  The Mask of Zorro 
1997
Executive Producer and acted in the role of Alien on TV Monitor  (uncredited) Men in Black 
1997
Director and Producer Amistad 
1997
Director and acted in the role of Popcorn Eating Man (uncredited) The Lost World: Jurassic Park 
1996
Executive Producer  Twister
1995
Executive Producer Balto  (animation)
1995
Executive Producer  Casper
1994
Executive Producer, as "Steven Spielrock" The Flintstones 
1993
Executive Producer  We're Back! A Dinosaur's Story  (Animation)
1993
Director Jurassic Park
1993
Director and Producer  Schindler's List 
1991
 Executive Producer Cape Fear
1991
 Producer An American Tail: Fievel Goes West  (Animation)
1991
Director Hook 
1990
 Executive Producer  Joe Versus the Volcano
1990
 Executive Producer Dreams 
1990
Executive Producer  and Second Unit Director Arachnophobia 
1990
Executive Producer  Back to the Future Part III 
1990
Executive Producer  Gremlins 2: The New Batch 
1989
Director Indiana Jones and the Last Crusade 
1989
Executive Producer  Dad 
1989
Executive Producer  Back to the Future Part II
1989
 Producer and Director Always
1988
Executive Producer  Who Framed Roger Rabbit 
1988
Executive Producer  The Land Before Time (Animation)
1987
Executive Producer  Innerspace 
1987
Executive Producer (uncredited) Harry and the Hendersons 
1987
Executive Producer Three O'Clock High 
1987
Producer and Director Empire of the Sun 
1987
Executive Producer  *batteries not included
1986
Executive Producer The Money Pit
1986
Executive Producer  An American Tail  (Animation)
1985
Writer, Executive Producer and Second Unit Director The Goonies 
1985
Executive Producer Fandango
1985
Executive Producer Back to the Future 
1985
Executive Producer  Young Sherlock Holmes 
1985
Producer and Director  The Color Purple 
1984
Executive Producer and acted in the role of Man in Electric Wheelchair (uncredited) Gremlins
1984
Director and acted in the role of Tourist at Airport Indiana Jones and the Temple of Doom
1984
Editorial Consultant The NeverEnding Story 
1983
Director and Producer  Twilight Zone: The Movie 
1982
Producer and Director E.T. the Extra-Terrestrial 
1982
Producer, Writer and some level of uncredited directing Poltergeist 
1981
Executive Producer  Continental Divide
1981
Director Raiders of the Lost Ark 
1980
Acted in the role of Cook County Assessor's Office clerk The Blues Brothers 
1980
Executive Producer  Used Cars
1979
Director 1941 
1978
Director The Incredible Hulk 
1978
Executive Producer  I Wanna Hold Your Hand
1977
Director and Writer Close Encounters of the Third Kind 
1975
Director Jaws 
1974
 Director and Writer The Sugarland Express
1973
Writer Ace Eli and Rodger Of The Skies
1971
Director Duel
1968
 Production Assistant Faces 
1968
Director and Writer Amblin' 
1967
Director and Writer (film was not finished due to lack of funds) Slipstream
1964
Writer and Director (first commercial success at the age of 17) Firelight
TELEVISION PRODUCTIONS-MOVIES
Executive Producer Red Band Society
Executive Producer Public Morals
2011
Executive Producer  Locke & Key
2005
Executive Producer  Dan Finnerty & the Dan Band: I Am Woman
2003
Executive Producer  Burma Bridge Busters (Documentary)
2001
Executive Producer  Semper Fi
2001
Executive Producer  We Stand Alone Together (Documentary)
2000
Executive Producer  Shooting War (Documentary)
1996
Executive Producer  Survivors of the Holocaust (Documentary)
1995
Executive Producer  Tiny Toons' Night Ghoulery
1994
Executive Producer  Tiny Toons Spring Break
1993
Executive Producer Class of '61
1991
Executive Producer - uncredited A Wish for Wings That Work (television short)
1990
Executive Producer Warner Bros. Celebration of Tradition, June 2, 1990 (Documentary)
Dreamworks II Holding Company LLC
20062014–present
Principal Partner Universal City, California USA
FEATURE FILMS - DOCUMENTARIES
Acted as Himself From Borehamwood to Hollywood: The Rise and Fall and Rise of Elstree 
2013
Acted as Himself Milius
2013
Acted as Himself Eastwood Directs: The Untold Story
2013
Executive Producer, acted as himself and Interviewee Don't Say No Until I Finish Talking: The Story of Richard D. Zanuck
2013
Acted as Himself Drew: The Man Behind the Poster
2013
Acted as Himself Alice Walker: Beauty in Truth
2011
Acted as Himself Corman's World: Exploits of a Hollywood Rebel
2011
Acted as Himself Hollywood between Paranoia and Sci-Fi. The Power of Myth
2011
Acted as Himself Ray Harryhausen: Special Effects Titan
2011
Acted as Himself Stu Plus Who?
2010
Acted as Himself Hollywood Don't Surf!
2009
Acted as Himself Climbing Spielberg
2009
Acted as Himself Coming Attractions: The History of the Movie Trailer
2008
Director A Timeless Cal
2007
Acted as Himself The Shark Is Still Working
2006
Acted as Himself The Sci-Fi Boys
2006
Executive Producer Spell Your Name
2006
Acted as Himself Searching for Orson
2005
Acted as Himself Directed by John Ford
2004
Acted as Himself Double Dare 
2004
Acted as Himself Imaginary Witness: Hollywood and the Holocaust
2004
Acted as Himself The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing  
2003
Acted as Himself Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood
2002
Executive Producer Price for Peace
2002
Acted as Himself The Life of Brian ("Brian De Palma, l'incorruptible" - original title)
2001
Acted as Himself Stanley Kubrick: A Life in Pictures
2000
Executive Producer Eyes of the Holocaust ("A Holocaust szemei"- original title)
1999
Director The Unfinished Journey
1998
 Executive Producer The Last Days
1997
 Executive Producer The Lost Children of Berlin
1994
Acted as Himself A Century of Cinema
1992
Acted as Himself The Magical World of Chuck Jones 
1991
 Executive Producer (uncredited) A Brief History of Time
1990
Acted as Himself Listen Up: The Lives of Quincy Jones  
1987
Acted as Himself Citizen Steve
Amblin Entertainment, Inc.
19842014–present
Founder (Kathleen Kennedy and Frank Marshall) Universal City, California USA
TELEVISION PRODUCTIONS-SERIES
Executive Producer Extant
Executive Producer Halo
20112014
Executive Producer - 31 episodes Falling Skies
2013
Executive Producer - 13 episodes Under the Dome
2013
Executive Producer - pilot Lucky 7
20122013
Executive Producer - 32 episodes Smash
2012
Executive Producer - 8 episodes The River
2011
Executive Producer Rising: Rebuilding Ground Zero (Documentary)
2011
Executive Producer - 13 episodes Terra Nova
20092011
Executive Producer - 36 episodes United States of Tara
2010
Executive Producer - 10 episodes The Pacific
2005
Executive Producer - 6 episodes Into the West
2002
Executive Producer Broken Silence (Documentary)
2002
Executive Producer - 7 episodes Taken
2001
Executive Producer - 10 episodes Band of Brothers
19981999
Executive Producer - 25 episodes Pinky, Elmyra & the Brain
1998
Executive Producer - 1 episode Toonsylvania
19951998
Executive Producer - 70 episodes Pinky and the Brain
19931998
Executive Producer - 99 episodes Animaniacs
19951997
Executive Producer - 14 episodes Freakazoid!
1996
Executive Producer - 2 episodes High Incident
19931995
Executive Producer - 44 episodes SeaQuest 2032
1993
Executive Producer - 1 episode Family Dog
1992
Executive Producer The Plucky Duck Show
1992
Executive Producer - 13 episodes Fievel's American Tails
19901992
Executive Producer - 98 episodes Tiny Toon Adventures
1991
Executive Producer - uncredited - 1 episode Back to the Future
19851987
Executive Producer - 45 episodes Amazing Stories
VIDEO GAMES
2008
Creative Director Boom Blox
2004
Creator  Medal of Honor: Pacific Assault 
2003
Creator  Medal of Honor: Allied Assault - Spearhead 
2003
Creator  Medal of Honor: Rising Sun 
2002
Creator  Medal of Honor: Allied Assault 
2002
Creator  Medal of Honor: Frontline 
2000
Creator  Medal of Honor: Underground 
1999
Creator  Medal of Honor 
1996
Acted as Himself (Voice) Steven Spielberg's Director's Chair
1995
Writer (original concept) The Dig
UNIVERSAL STUDIOS - THEME PARK RIDES
1991
Creative Consultant Back to the Future... The Ride
FILMS - AMATEUR RELEASES
1961
Director and Writer Escape to Nowhere
1961
Director and Writer (made film at age 14) Fighter Squad
1959
Director and Actor The Last Gun

Accomplishments of note

2005
Rated the greatest film director of all time Empire Magazine
1994
Co-founder: Dreamworks SKG Studio Universal City, California USA with Jeffrey Katzenberg and David Geffen Viacom's Paramount Pictures purchased the live-action studios in 2006
1989
Helped the Boy Scouts of America develop a merit badge in cinematography National Scout Jamboree, Fort A.P. Hill, Virginia USA Attended Jamboree to launch badge and personally counseled many boys in their work on requirements

Professional honors and awards

2013
Cinema for Peace Award Cinema for Peace Foundation Most Valuable Movie of the Year: Lincoln
2013
AFI Award American Film Institute, USA Movie of the Year: Lincoln (Shared with Kathleen Kennedy)
2013
Golden Eddie Filmmaker of the Year American Cinema Editors
2012
PGA Award Producers Guild of America Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures: The Adventures of Tintin (Shared with: Peter Jackson and Kathleen Kennedy)
2012
AFI Award American Film Institute, USA Movie of the Year: War Horse (Shared with Kathleen Kennedy)
2012
PGA Lifetime Achievement Award in Motion Pictures Producers Guild of America
2011
AFI Award American Film Institute, USA TV Program of the Year: The Pacific (Shared with: Gary Goetzman, Tom Hanks, Timothy Van Patten and Todd London)
2011
PGA Award Producers Guild of America Outstanding Producer of Long-Form Television: The Pacific (Shared with: Gary Goetzman, Tom Hanks, Gene Kelly, Todd London, Cherylanne Martin, Bruce C. McKenna, Steve Shareshian, Tony To, Timothy Van Patten and Graham Yost)
2010
Primetime Emmy The National Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Miniseries: The Pacific (Shared with: Gary Goetzman,Tom Hanks,Tony To,Gene Kelly,Bruce C. McKenna,Cherylanne Martin,Todd London,Steve Shareshian,Graham Yost and Timothy Van Patten)
2010
Filmmaker's Award Motion Picture Sound Editors, USA
2009
BAFTA Games Award British Academy of Film & Television Arts Best Casual Game: Boom Blox
2008
Lifetime Achievement Award Visual Effects Society
2008
Cecil B. DeMille Award / Golden Globes Hollywood Foreign Press Association Honorary Golden Globe Award for "outstanding contributions to the world of entertainment"
2007
AFI Award American Film Institute, USA Movie of the Year: Letters from Iwo Jima (Shared with: Clint Eastwood and Robert Lorenz)
2006
Founders Award International Academy of Television Arts & Sciences
2006
Kennedy Center Honors John F. Kennedy Center for the Performing Arts
2006
AFI Award American Film Institute, USA Movie of the Year: Munich (Shared with: Kathleen Kennedy, Barry Mendel and Colin Wilson)
2006
Contribution to Cinematic Imagery Award Art Directors Guild
2005
Inductee Science Fiction and Fantasy Hall of Fame
Golden Globe Hollywood Foreign Press Association Best Director - Motion Picture: Schindler's List
2004
Akira Kurosawa Award Tokyo International Film Festival
2004
Special David (David di Donatello Awards) The Academy of Italian Cinema (L'accademia del Cinema Italiano (ACI))
2003
Primetime Emmy Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Miniseries: Taken (Shared with: Leslie Bohem,Steve Beers,Darryl Frank,Joe M. Aguilar and Richard Heus)
2003
Saturn Award Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films Best Director: Minority Report
2003
Inducted to the Walk of Fame Hollywood Chamber of Commerce Motion Picture
2003
Critics Choice Award Broadcast Film Critics Association Best Director: Catch Me If You Can and Minority Report
2003
Empire Award Empire (Britain's biggest selling film magazine) Best Director: Minority Report
2002
Primetime Emmy Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Miniseries: Band of Brothers (Shared with: Tom Hanks,Stephen Ambrose,Gary Goetzman,Tony To,Erik Bork,Erik Jendresen and Mary Richards)
2002
AFI Award American Film Institute TV Movie or Mini-Series of the Year: Band of Brothers (Shared with: Tom Hanks, Stephen Ambrose, Gary Goetzman, Tony To, Erik Bork, Erik Jendresen and Mary Richards)
2002
Lifetime Achievement Award ShoWest Convention, USA
2002
Readers' Choice Award Mainichi Film Concours Best Foreign Language Film: Artificial Intelligence: AI
2002
Saturn Award Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films Best Writing: Artificial Intelligence: AI
2002
PGA Award Producers Guild of America Outstanding Producer of Long-Form Television: Band of Brothers (Shared with: Tom Hanks and Tony To)
2002
Hollywood Movie of the Year - Minority Report Hollywood Film Festival
2001
Future Film Festival Digital Award: Artificial Intelligence: AI Venice Film Festival
2001
Britannia Award British Academy of Film and Television Arts, Los Angeles Excellence in Film
2001
Billy Wilder Award for Excellence in Directing The National Board of Review of Motion Pictures
2000
Daytime Emmy Award The National Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Children's Animated Program: Pinky, Elmyra & the Brain (Shared with: Tom Ruegger, Rusty Mills, John P. McCann, Charles M. Howell IV, Tom Sheppard, Wendell Morris, Gordon Bressack, Earl Kress, Andrea Romano, Bob Davies and Nelson Recinos)
2000
PGA Hall of Fame The Producers Guild of America Motion Picture: E.T. the Extra-Terrestrial (Shared with: Kathleen Kennedy)
2000
Lifetime Achievement Award Directors Guild of America, USA
1999
Oscar Academy of Motion Picture Arts and Sciences Best Director: Saving Private Ryan
1999
Czech Lion Czech Film and Television Academy Best Foreign Language Film: Saving Private Ryan
1999
Critics Choice Award Broadcast Film Critics Association Best Director: Saving Private Ryan
1999
NSFC Award, 2nd place National Society of Film Critics, USA Best Director: Saving Private Ryan (Terrence Malick for The Thin Red Line)
1999
Milestone Award The Producers Guild of America
1999
PGA Award The Producers Guild of America Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures: Saving Private Ryan (Shared with: Allison Lyon Segan,Bonnie Curtis,Ian Bryce,Mark Gordon and Gary Levinsohn)
1999
Silver Ribbon Italian National Syndicate of Film Journalists Best Foreign Director (Regista del Miglior Film Straniero): Saving Private Ryan
1999
Daytime Emmy Award The National Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Special Class Animated Program: Pinky and the Brain (Shared with: T.Ruegger, R.Mills, L.Holzman, C.M.Howell IV, G.Bressack, J.Spingarn, W.Morris, T.Sheppard, E.Kress, A.Romano, R.Calabrese, K.Tingblad, M.Milo, N.Recinos and C.Visser)
1999
DGA Award Directors Guild of America, USA Outstanding Directorial Achievement in Motion Pictures: Saving Private Ryan (Shared with: Mark Huffam,Sergio Mimica-Gezzan,Adam Goodman,Karen Richards)
1999
Golden Globe Hollywood Foreign Press Association Best Director - Motion Picture: Saving Private Ryan
1999
Golden Camera Millennium Award HÖRZU Television Magazine
1999
Empire Award Empire (Britain's biggest selling film magazine) Best Director: Saving Private Ryan
1998
Audience Award Rembrandt Awards Foundation Best Director: The Lost World: Jurassic Park
1998
TFCA Award Toronto Film Critics Association Best Director: Saving Private Ryan
1998
OFCS Award Online Film Critics Society Best Director: Saving Private Ryan
1998
PGA Vision Award Producers Guild of America Theatrical Motion Pictures: Amistad (Shared with: Debbie Allen and Colin Wilson)
1997
Daytime Emmy The National Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Children's Animated Program: Animaniacs (Shared with: Liz Holzman,Rusty Mills,Peter Hasting,Tom Ruegger,Charles Visser,Andrea Romano,Audu Paden,Jon McClenahan,Randy Rogel,John P. McCann,Paul Rugg and Nick Dubois)
1997
Daytime Emmy The National Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Special Class Animated Program: Freakazoid! (Shared with: John P. McCann,Eric Radomski,Tom Ruegger,Paul Rugg,Scott Jeralds,Rich Arons,Peter Shin,Ronaldo Del Carmen,Dan Riba,Jack Heiter and Mitch Schauer)
1996
Daytime Emmy The National Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Children's Animated Program: Animaniacs (Shared with: Tom Ruegger, Peter Hastingsand Rusty Mills)
1996
Primetime Emmy Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less): A Pinky & the Brain Christmas (Shared with: Tom Ruegger, Peter Hastings and Rusty Mills)
1995
LFCC Award London Critics Circle Film Awards Director of the Year: Schindler's List
1995
Honorary César Académie des arts et techniques du cinéma, France
1995
Life Achievement Award American Film Institute
1995
Readers' Choice Award Mainichi Film Concours Best Foreign Language Film: Schindler's List
1995
Readers' Choice Award Kinema Junpo Best Foreign Language Film: Schindler's List
1994
Saturn Award Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films Best Director: Jurassic Park
1994
President's Award Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films
1994
Amanda Award Norwegian International Film Festival Best Foreign Feature Film: Schindler's List
1994
Blue Ribbon Award The Association of Tokyo Film Journalists Best Foreign Language Film: Jurassic Park
1994
Czech Lion Czech Film and Television Academy Best Foreign Language Film: Jurassic Park
1994
Oscar Academy of Motion Picture Arts and Sciences Best Director: Schindler's List
1994
David Lean Award for Direction: Schindler's List British Academy of Film & Television Arts
1994
BAFTA Film Award British Academy of Film & Television Arts Best Film: Schindler's List (Shared with: Gerald R. Molen and Branko Lustig)
1994
Oscar Academy of Motion Picture Arts and Sciences Best Picture: Schindler's List (Shared with: Gerald R. Molen and Branko Lustig)
1994
Board of the Governors Award American Society of Cinematographers
1994
Hugo Award World Science Fiction Society Best Dramatic Presentation: Jurassic Park (Shared with: David Koepp and Michael Crichton)
1994
Hochi Film Award Hochi Shimbun. Best Foreign Language Film: Schindler's List
1994
DGA Award Directors Guild of America, USA Outstanding Directorial Achievement in Motion Pictures: Schindler's List (Shared with: Branko Lustig,Sergio Mimica-Gezzan and Michael Helfand)
1994
NSFC Award National Society of Film Critics, USA Best Director: Schindler's List
1994
Readers' Choice Award Mainichi Film Concours Best Foreign Language Film: Jurassic Park
1994
PGA Award Producers Guild of America Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures: Schindler's List (Shared with: Branko Lustig and Gerald R. Molen)
1994
ShoWest Award ShoWest Convention, USA Director of the Year
1994
Governors' Award Society of Camera Operators
1994
People's Choice Awards Honoree People's Choice Awards, USA
1994
Jackie Coogan Award Young Artist Foundation For outstanding contribution to youth through entertainment
1993
Career Golden Lion Venice Film Festival
1993
Daytime Emmy Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Animated Program: Tiny Toon Adventures (Shared with: Tom Ruegger,Sherri Stoner,Rich Arons,Byron Vaughns,Ken Boyer,Alfred Gimeno and David West)
1991
Daytime Emmy Academy of Television Arts & Sciences Outstanding Animated Program: Tiny Toon Adventures (Shared with: Tom Ruegger,Ken Boyer,Art Leonardi,Art Vitello,Paul Dini and Sherri Stoner)
1990
Golden Eddie Filmmaker of the Year American Cinema Editors
1990
Hugo Award World Science Fiction Society Best Dramatic Presentation: Indiana Jones and the Last Crusade (Shared with: Jeffrey Boam,George Lucas,Menno Meyjes and Philip Kaufman)
1989
American Cinematheque Award American Cinematheque Gala Tribute
1987
NBR Award The National Board of Review of Motion Pictures Best Director: Empire of the Sun
1987
Blue Ribbon Award The Association of Tokyo Film Journalists Best Foreign Language Film: The Color Purple
1987
Irving G. Thalberg Memorial Academy of Motion Picture Arts and Sciences
1986
BAFTA Awards - Academy Fellowship British Academy of Film & Television Arts
1986
DGA Award Directors Guild of America, USA Outstanding Directorial Achievement in Motion Pictures: The Color Purple (Shared with: Gerald R. Molen,Pat Kehoe,Richard A. Wells and Victoria E. Rhode)
1986
David Award (David di Donatello Awards) The Accademia del Cinema Italiano (Academy of Italian Cinema) Best Foreign Producer: Back to the Future
1983
NSFC Award National Society of Film Critics, USA Best Director: E.T. the Extra-Terrestrial
1983
Blue Ribbon Award The Association of Tokyo Film Journalists Best Foreign Language Film: E.T. the Extra-Terrestrial
1983
Readers' Choice Award Kinema Junpo Best Foreign Language Film: E.T. the Extra-Terrestrial
1983
Fotogramas de Plata Award Fotogramas.es Best Foreign Film: E.T. the Extra-Terrestrial
1983
Man of the Year Hasty Pudding Theatricals
1983
Kinema Junpo Award Kinema Junpo Best Foreign Language Film: E.T. the Extra-Terrestrial
1983
Sant Jordi Award Sant Jordi Best Foreign Film (Mejor Película Extranjera):
1983
David Award (David di Donatello Awards) The Accademia del Cinema Italiano (Academy of Italian Cinema) Best Foreign Director: E.T. the Extra-Terrestrial
1982
ShoWest Award ShoWest Convention Director of the Year
1982
Marquee American Movie Awards Best Director: Raiders of the Lost Ark
1982
Saturn Award Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films Best Director: Raiders of the Lost Ark
1982
Hugo Award Hollywood Film Festival Best Dramatic Presentation: Raiders of the Lost Ark (Shared with: Lawrence Kasdan,George Lucas and Philip Kaufman)
1978
David Award (David di Donatello Awards) The Accademia del Cinema Italiano (Academy of Italian Cinema) Best Foreign Film: Close Encounters of the Third Kind
1978
Saturn Award Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films Best Director: Close Encounters of the Third Kind
1977
NSFC Award, 2nd place National Society of Film Critics, USA Best Director: Close Encounters of the Third Kind
1974
Best Screenplay Award (Prix du scénario) Cannes Film Festival Best Screenplay: The Sugarland Express (Shared with: Hal Barwood and Matthew Robbins
1973
Grand Prize Avoriaz Fantastic Film Festival Duel
1973
Best First Film: Duel Taormina International Film Festival

Community

Community service

1996–present
Righteous Persons Foundation Beverly Hills, California USA Founder and Chairman
Starlight Children’s Foundation Los Angeles, California USA Co-Founder and Chairman Emeritus / Partners with experts to improve the life and health of kids and families around the world
1994–present
USC Shoah Foundation-The Institute for Visual History and Education Los Angeles, California USA Honorary Co-Chair / Educational programs to raise awareness of the Holocaust

Community honors and awards

2013
Christopher Award The Christophers, Inc. Feature Films: Lincoln (Shared with: Tony Kushner, Kathleen Kennedy, Kristie Macosko Krieger, Adam Somner, Jonathan King, Daniel Lupi and Jeff Skoll)
2012
DFWFCA Award, 2nd place Dallas-Fort Worth Film Critics Association Best Director: Lincoln
2012
Christopher Award The Christophers, Inc. Feature Films: War Horse (Shared with: Lee Hall, Richard Curtis, Revel Guest, Kathleen Kennedy,Frank Marshall,Tracey Seaward and Adam Somner)
2011
Order of the Crown - Commander Kingdom of Belgium
2011
Western Heritage Awards - Bronze Wrangler National Cowboy and Western Heritage Museum Theatrical Motion Picture: True Grit (Shared with: A.C. Lyles, Paul Schwake, Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin, Jeff Bridges, Josh Brolin, Matt Damon, and Hailee Steinfeld)
2009
Philadelphia Liberty Medal National Constitution Center of the United States
2006
Lifetime Achievement Award Chicago International Film Festival
2006
Western Heritage Award - Bronze Wrangler National Cowboy and Western Heritage Museum Outstanding Television Feature Film: Into the West (Shared with: Darryl Frank, Justin Falvey, David A. Rosemont, William Mastrosimone, Kirk Ellis, Larry Rapaport, Matthew Settle, Skeet Ulrich, Tonantzin Carmelo, Irene Bedard, Michael Spears, Zahn McClarn
2005
NYFCC Award, 3rd place New York Film Critics Circle Best Director: Munich
2005
KCFCC Award Kansas City Film Critics Circle Best Director: Munich
2005
WAFCA Award Washington DC Area Film Critics Association Best Director: Munich
2004
Legion d’Honneur President Jacques Chirac France's highest civil honour
Distinguished Eagle Scout Award Boy Scouts of America
2003
Christopher Award The Christophers Television & Cable: Broken Silence (Shared with: Pavel Chukhray, Andrzej Wajda, János Szász, Vojtech Jasný, Luis Puenzo, Marcel Lozinski, James Moll, Anya Verkhovskaya, John Ballon, Christopher Pavlick, Lew Rywin, Andrew G. Vajna and Sheila Nevins
2002
Christopher Award The Christophers Television and Cable: Band of Brothers (Shared with: P. A. Robinson, R.Loncraine, M.Salomon, D.Nutter,T.Hanks,D.Leland, D.Frankel,T.To, E.Jendresen,J.Orloff, E.Max Frye,G.Yost,B.C. McKenna, E.Bork, M.Richards,S.Ambrose and G.Goetzman
2001
Knight Commander of the Civil Division of the Most Excellent Order of the British Empire Sovereign of the United Kingdom Honorary knighthood
2000
NAACP Vanguard Award National Association for the Advancement of Colored People For his "pioneering courage to promote social justice through creative endeavors."
1999
Department of Defense Medal for Distinguished Public Service United States Secretary of Defense
1998
KCFCC Award Kansas City Film Critics Circle Best Director: Saving Private Ryan
1998
Federal Cross of Merit with Ribbon of the Federal Republic of Germany German President Roman Herzog In recognition of his film Schindler's List and his Shoa-Foundation
1994
DFWFCA Award Dallas-Fort Worth Film Critics Association Best Director: Schindler's List
1994
CFCA Award Chicago Film Critics Association Best Director: Schindler's List
1993
NYFCC Award, 2nd place New York Film Critics Circle Best Director: Schindler's List
1993
BSFC Award Boston Society of Film Critics Best Director: Schindler's List
1993
KCFCC Award Kansas City Film Critics Circle Best Director: Schindler's List
1990
Wise Owl Award Retirement Research Foundation Television and Theatrical Film Fiction: Dad (Shared with: Gary David Goldberg,Joseph Stern,Kathleen Kennedy and Frank Marshall)
1987
Christopher Award The Christophers Best Picture: Empire of the Sun (Shared with: Robert Shapiro,Kathleen Kennedy and Frank Marshall)
1987
KCFCC Award Kansas City Film Critics Circle Best Director: Empire of the Sun
1985
KCFCC Award Kansas City Film Critics Circle Best Director: The Color Purple
1984
Nocciola d'Oro Giffoni Film Festival
1983
BSFC Award Boston Society of Film Critics Best Director: E.T. the Extra-Terrestrial
1982
BSFC Award Boston Society of Film Critics Best Director: Raiders of the Lost Ark :
1982
KCFCC Award Kansas City Film Critics Circle Best Director: E.T. the Extra-Terrestrial
1982
NYFCC Award, 2nd place New York Film Critics Circle Best Director: E.T. the Extra-Terrestrial
1977
NYFCC Award, 2nd place New York Film Critics Circle Best Director: Close Encounters of the Third Kind
Nationality
American
Politics
Democrat
Denomination
Judaism
Hobbies
Watching golf on TV and playing his computer game "Assassin's Creed"

Education

Primary school
Hebrew School
Haddon Township, New Jersey USA
Secondary school
Arcadia High School Phoenix, Arizona USAs 19621964
Secondary school
Saratoga High School Saratoga, California USA Class of 1965

Attained rank of Eagle Scout

University
California State University Long Beach Long Beach, California USA Bachelor of Arts Film Production and Electronic Arts with an option in Film/Video Production Degree conferred 2002 Thirty-five years after starting college, Spielberg returned and finished his degree

Family

Vital statistics

Birth information
December 18, 1946
Gender
Male
Place of birth
 Cincinnati, Ohio USA
Marital status
Married

Marriage

1991–present
Kate Capshaw 6 children Jessica Capshaw (1976, stepdaughter) Theo Spielberg (1988, adopted son) Sasha Rebecca Spielberg (1990) Sawyer Avery Spielberg (1992) Mikaela George Spielberg (1996, adopted son) Destry Allyn Spielberg (1996)
19851989
Amy Irving  1 child Max Samuel Spielberg (1985)

Parents

Father
Arnold Spielberg
Mother
Leah Adler (Posner) Spielberg

Grandparents

Father's father
Samuel C. SPIELBERG (1873 - 1945)
Father's mother
Rebecca (Chechick) Spielberg (1884 - 1969)
Mother's father
Phillip POSNER
Mother's mother
Jennie (Friedman) Posner

Ancestry

Ashkenazi Jewish